Games Logo Gibraltar 2019 - Island Games XVIII

Menu
TRAINING SITE

Badminton

Team Event

Heat: Group Stage
Group A
Group Table:
TeamPlayedWonLostForAgainstPoints
ALA Åland110001
GUE Guernsey110001
BER Bermuda101000
MEN Menorca101000

Results:
Guernsey
GUE
 -  Bermuda
BER
View Full Match Details
Guernsey won by walkover
Sunday 7th July 2019 09:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Menorca
MEN
 -  Åland
ALA
View Full Match Details
Åland won by walkover
Sunday 7th July 2019 09:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Guernsey
GUE
 -  Åland
ALA
Sunday 7th July 2019 12:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Menorca
MEN
 -  Bermuda
BER
Sunday 7th July 2019 12:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Bermuda
BER
 -  Åland
ALA
Sunday 7th July 2019 15:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Guernsey
GUE
 -  Menorca
MEN
Sunday 7th July 2019 18:30
Europa Sports Complex – Sports Hall

05/07/2019 19:34:44 Unconfirmed

Group B
Group Table:
TeamPlayedWonLostForAgainstPoints
FAL Falkland Islands110001
JER Jersey000000
ORK Orkney000000
GRE Greenland101000

Results:
Jersey
JER
1 - 0 Orkney
ORK
View Full Match Details
Match In Progress
Sunday 7th July 2019 09:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Greenland
GRE
 -  Falkland Islands
FAL
View Full Match Details
Falkland Islands won by walkover
Sunday 7th July 2019 09:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Jersey
JER
 -  Falkland Islands
FAL
Sunday 7th July 2019 12:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Greenland
GRE
 -  Orkney
ORK
Sunday 7th July 2019 13:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Orkney
ORK
 -  Falkland Islands
FAL
Sunday 7th July 2019 15:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Jersey
JER
 -  Greenland
GRE
Sunday 7th July 2019 18:30
Europa Sports Complex – Sports Hall

05/07/2019 19:34:44 Unconfirmed

Group C
Group Table:
TeamPlayedWonLostForAgainstPoints
GOT Gotland000000
WES Western Isles000000
IOM Isle of Man100110
IOW Isle of Wight100110

Results:
Isle of Man
IOM
1 - 1 Isle of Wight
IOW
View Full Match Details
Match Complete
Sunday 7th July 2019 09:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Gotland
GOT
 -  Western Isles
WES
Sunday 7th July 2019 12:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Isle of Man
IOM
 -  Western Isles
WES
Sunday 7th July 2019 15:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Gotland
GOT
 -  Isle of Wight
IOW
Sunday 7th July 2019 15:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Isle of Man
IOM
 -  Gotland
GOT
Sunday 7th July 2019 18:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Isle of Wight
IOW
 -  Western Isles
WES
Sunday 7th July 2019 18:30
Europa Sports Complex – Sports Hall

05/07/2019 19:34:44 Unconfirmed

Group D
Group Table:
TeamPlayedWonLostForAgainstPoints
FAR Faroe Islands000000
GIB Gibraltar000000
SHE Shetland Islands000000
YSM Ynys Môn000000

Results:
Faroe Islands
FAR
 -  Shetland Islands
SHE
Sunday 7th July 2019 09:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Gibraltar
GIB
 -  Ynys Môn
YSM
Sunday 7th July 2019 12:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Faroe Islands
FAR
 -  Ynys Môn
YSM
Sunday 7th July 2019 15:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Gibraltar
GIB
 -  Shetland Islands
SHE
Sunday 7th July 2019 15:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Faroe Islands
FAR
 -  Gibraltar
GIB
Sunday 7th July 2019 18:30
Europa Sports Complex – Sports Hall
Shetland Islands
SHE
 -  Ynys Môn
YSM
Sunday 7th July 2019 18:30
Europa Sports Complex – Sports Hall

05/07/2019 19:34:44 Unconfirmed

View Full Results
Other Heats:
Event Schedule
Heat Date Time Comment
Group Stage Sun 07 Jul 09:30 Faroe Islands vs Shetland Islands
Group Stage Sun 07 Jul 09:30 Guernsey vs Bermuda
Group Stage Sun 07 Jul 09:30 Menorca vs Åland
Group Stage Sun 07 Jul 09:30 Jersey vs Orkney
Group Stage Sun 07 Jul 09:30 Greenland vs Falkland Islands
Group Stage Sun 07 Jul 09:30 Isle of Man vs Isle of Wight
Group Stage Sun 07 Jul 12:30 Gotland vs Western Isles
Group Stage Sun 07 Jul 12:30 Jersey vs Falkland Islands
Group Stage Sun 07 Jul 12:30 Guernsey vs Åland
Group Stage Sun 07 Jul 12:30 Menorca vs Bermuda
Group Stage Sun 07 Jul 12:30 Gibraltar vs Ynys Môn
Group Stage Sun 07 Jul 13:30 Greenland vs Orkney
Group Stage Sun 07 Jul 15:30 Orkney vs Falkland Islands
Group Stage Sun 07 Jul 15:30 Bermuda vs Åland
Group Stage Sun 07 Jul 15:30 Isle of Man vs Western Isles
Group Stage Sun 07 Jul 15:30 Gotland vs Isle of Wight
Group Stage Sun 07 Jul 15:30 Faroe Islands vs Ynys Môn
Group Stage Sun 07 Jul 15:30 Gibraltar vs Shetland Islands
Group Stage Sun 07 Jul 18:30 Faroe Islands vs Gibraltar
Group Stage Sun 07 Jul 18:30 Shetland Islands vs Ynys Môn
Group Stage Sun 07 Jul 18:30 Isle of Man vs Gotland
Group Stage Sun 07 Jul 18:30 Isle of Wight vs Western Isles
Group Stage Sun 07 Jul 18:30 Guernsey vs Menorca
Group Stage Sun 07 Jul 18:30 Jersey vs Greenland
Group Semi Final Mon 08 Jul 09:00 A4 v D4 (match 25)
Group Semi Final Mon 08 Jul 09:00 B4 v C4 (match 26)
Group Semi Final Mon 08 Jul 09:00 A1 v D1 (match 27)
Group Semi Final Mon 08 Jul 09:00 B1 v C1 (match 28)
Group Semi Final Mon 08 Jul 09:00 A3 v D3 (match 29)
Group Semi Final Mon 08 Jul 12:00 B3 v c3 (match 30)
Group Semi Final Mon 08 Jul 12:00 A2 v D2 (match 31)
Group Semi Final Mon 08 Jul 12:00 B2 v C2 (match 32)
15th / 16th Mon 08 Jul 12:00 L4 v L4 (match 34)
13th / 14th Mon 08 Jul 12:00 W4 v W4 (match 33)
11th / 12th Mon 08 Jul 15:00 L3 v L3 (match 39)
9th / 10th Mon 08 Jul 15:00 W3 v W3 (match 35)
7th / 8th Mon 08 Jul 15:00 L2 v L2 (match 38)
5th / 6th Mon 08 Jul 15:00 W2 v W2 (match 36)
3rd / 4th Bronze Playoff Mon 08 Jul 15:00 Bronze Playoff (match 37)
Final Mon 08 Jul 18:00 Final
Mon 08 Jul 20:30 Medal Ceremony